top of page

 

Тема.        Засоби виразності декоративного мистецтва: символи, знаки в  орнаментах; декоративна форма (стилізація, колір і символ), символіка  «Дерево життя» в декоративно-ужитковому мистецтві. Творче завдання: створення композиціі «Зимова квітка», «Дерево життя». 

 

Мета:      ознайомити учнів із символами  в орнаментах, з процесом  узагальнення форми; розвивати прийоми роботи з  ножицями;   розвивати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати; розвивати   творчу уяву, спостережливість, акуратність, стимулювати інтерес учнів  до творчої діяльності в умовах практичної роботи;   виховувати в учнів почуття прекрасного, розуміння народного  декоративного мистецтва та любов до національної художньої спадщини.

 

Обладнання: для вчителя – мультимедійна презентація «Дерево життя»; запис українських народних пісень; навчальні роботи з методичного фонду,   кольорові фішки (жовті і блакитні); для учня – фарби, олівці, ножиці, папір, кольоровий папір, клей,посібник «Образотворче мистецтво» Т.Є.Рубля, С.І.Федун,

 

Твори, інтегруючи навчальний процес: українські народні пісні.

 

Методи: евристична бесіда, розповідь, порівняння, спостереження; «Асоціативний кущ», «Кубування».

 

Тип уроку:  засвоєння та отримання нових знань.

 

Структура уроку

 

І. Організаційний момент        1 хв.

 ІІ. Актуалізація опорних знань учнів      4 хв.

 ІІІ. Повідомлення теми уроку       1 хв.

 ІV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу  12 хв.

V. Практична робота       21 хв.

VI. Рефлексія          5 хв.

VII. Домашнє завдання         1 хв.

 Хід уроку

І. Організаційний момент

Вчитель показує учням малюнок, із зображенням смайлика.

  • - Діти, що ви бачите на малюнку? (смайл)

  • - Що означає смайл з англійської? (усмішка)

  • - Тож давайте подаруємо один одному усмішку, щоб наш урок пройшов весело та з гарним настроєм.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1.Метод «Кубування».    

  • - Які види образотворчого мистецтва ви знаєте? (Малюнок, живопис, скульптура,  архітектура, ДПМ)

  • - Де використовують  твори декоративно – ужиткового мистецтва?  

  • - Які з творів ДПМ є у нашому класі?

  •  - Що таке орнамент?

  • Де найчастіше зустрічаються орнаменти?

  • Що таке композиція?

2. Колективна робота: створення асоціативного куща.

  • Які види декоративно – ужиткового мистецтва ви знаєте?

 

 ІІІ. Повідомлення теми уроку.

Сьогодні на уроці ми спробуємо створити декоративну символічну композицію «Дерево життя» або «Вазон» - «Зимова квітка».

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу.

Слово вчителя

      В сучасних оселях можна побачити багато оригінальних речей. Радіють очі від яскравих візерунків килима, витончених ліній керамічної вази, переплетіння зірочок і квіток мережива... Це говорять із нами мовою символів наші давні пращури, для яких кожна рисочка й геометрична фігура мали певне значення.     Давайте сьогодні на уроці спробуємо зрозуміти та прочитати ці зображення. Але перед цим розкриваємо поняття «символ».

 Доповідь 1 учня

      У сиву давнину впродовж багатьох тисячоліть життя людини було тісно пов’язане з довколишнім світом, із силами природи. Існуючи в гармонії з природою та за її законами, людина дуже поетично сприймала її предмети та явища, оживляла їх у своїй уяві, віруючи, що й вони існують за власними законами, виповнені таємничою, могутньою силою. Живими ставали Земля, Вода, Вогонь, Сонце, Зорі тощо. Не все в цьому світі було зрозумілим для людини: дощ, буря, посуха, блискавка, зима, весна, літо, осінь. Вони звідкілясь з’явилися, добре чи кепсько впливаючи на життя людини. Намагаючись знайти спільну мову з навколишнім світом, людина почала створювати нескладні малюнки з умовних знаків. За їх допомогою виробилася своєрідна мова спілкування з навколишнім світом. На багатьох стародавніх пам’ятках зустрічаються схематичні малюнки, що не є зображенням реальних предметів чи істот. Це стилізовані форми людей, птахів, тварин.    

 Перегляд  мультимедійної презентації з коментарем учителя.

Слайди 1-7(стилізація природних форм)

«Мозковий штурм»     

  • Охарактеризуйте, які елементи орнаменту використовували в композиціях?   

  • Які основні кольори використовувалися  в роботах?

  • Що таке стилізовані форми?

Слово вчителя

       Найпоширенішим знаком, що використовували наші пращури при оформленні ваз, килимів, зброї, різьбленні по дереву, тиснені по шкірі, а також в архітектурі, має назву «давньогрецький меандр», або «безкінечник», Хвиляста лінія, що не має ні початку, ні кінця, символізує безкінечність і ритмічність руху води, життя, усього світу.     Прямо горизонтальна лінія означала Землю, це ознака повного спокою. Горизонтальними зигзагоподібними чи хвилястими лініями позначається Вода земна (річки, озера) – свідоцтво схвильованості. Це один із найдавніших символів українського фольклору. Вода в уявленнях предків була матір’ю. Гачкуватий хвіст, чи «триріг» - символ Вогню, чоловічої сили. Коло – символ Сонця. Воно може бути із крапками або хрестом всередені, а також у вигляді кола з променями, пізніше його зображують восьмипелюстковою розеткою або квіткою.. Птахи символізували настання весни, врожай та багатство. На думку стародавніх людей, пташка – посланець Бога на Землі, отож втілює в собі символи вічності, безсмертності душі.

 Доповідь 2 учня.    

       Дерева з розлогими гілками означали родючість землі. Дуб – символ сили, захисту, довголіття, чоловічної мужності, вірності. Квадрат чи ромб, поділений на кілька частин із крапками в кожній, - символ засіяного поля чи садиби. Крапочки означають зерно, що має прорости. Найдивовижніший з усіх знаків-символів – зображення розгорнутої спіралі. Це символ зародження нового життя й вічного руху. Народні митці називають його «кучері» чи «завиток».     Одним із найцікавіших і приваблюючих образів є антропоморфне зображення, яке нагадує жіночу постать. Ця жіноча фігура символізувала Велику Богиню Життя, що охороняє, оберігає все живе на землі. Ії голову часто зображували у вигляді ромба, трикутника або кола, обрамленого квітами. Інколи рук у Богині-Берегині може бути чотири або шість, що робить зображення схожим на дерево, або нагадує літеру «Ж», що в кирилиці прочитується як «живіте», тобто символізує вічне продовження життя. Слово вчителя.     Особливо важливими для людини завжди були тварини й рослини. Людина вважала їх символами життя і здоров’я, урожаю і щастя, носіями магічної сили й оберегами її життя.     У будові всесвіту кожній тварині й рослині відводилось своє місце. Так виник образ дерева життя, який є уособленням єдності всього існуючого.

Перегляд демонстраційного матеріалу.  

Слайди 8-14 («Дерево життя», у різних техніках)

Питання для обговорення.    

  • Визначте, у  яких техніках виконані роботи.    

  • Як це впливає на ступінь стилізації природних форм?   

  • Зверніть увагу на колірне рішення і розташування елементів у роботах.     

  • Пригадайте, які ви знаєте казки, обрядові пісні про дерево життя.

Висновки: В Україні зображення дерева життя знаходять в орнаменті вишитих і тканих рушників, килимів, вишиванок, писанок, посуду і в оздобленні одягу. Світовим деревом українців найчастіше є дуб, явір, верба, липа, калина тощо. Дерево життя – символ всесвіту, його зародження; символ росту, гармонії, безсмертя, невичерпних життєвих сил, вічного оновлення та відродження. Дерево членується по вертикалі на три частини, до кожної з яких прив’язані певні істоти:  нижня – коріння (підземний світ), де є змії, риби, водоплавні птахи й тварини, бо низ дерева – не лише підземний світ, але й море, річка;  середня – стовбур (земний світ), де співіснують великі істоти – люди і тварини – бики, коні, олені, вовки, ведмеді;  верхня – крона (небесний світ), де селяться птахи і бджоли, тут розташовують також небесні світила.

V.Практична робота

Виконати декоративну композицію «Дерево життя», «Зимова квітка». (Техніка на вибір: витинанка, декоративний розпис)

Клас ділиться на дві групи

(за кольором  попередньо отриманих фішок).

 

 

Учні працюють під звуки українських народних пісень.

Учитель проводить інструктаж із техніки безпеки при роботі з ножицями. Техніка багатокольорової композиції схожа на техніку витинанки.

  • Витинанка.

Алгоритм виконання роботи: 1) скласти навпіл для симетричної композиції аркуш кольорового паперу; 2) нанести малюнок за допомогою олівця; 3) вирізати ножицями; 4) складіть кольоровий папір кілька разів та виріжте один елемент, щоб елементи були однаковими; 5) підібравши гармонійні кольори дрібних деталей наклейте їх на силуети основних елементів.

  • Декоративний розпис.

Вчитель демонструє заготовки, за якими учні створюють свою композицію «Дерева життя».

VI. Підведення підсумків. Рефлексія.

Опитування учнів:  

 

  • З якими «знаками-символами» в українському народному мистецтві ви познайомились на уроці?  

  • Що означає символ «Дерево життя»?

 Виставка дитячих робіт.

 Учитель оцінює роботи, звертаючи увагу на їхню оригінальність, правильність вирішення композиції, та демонструє найкращі.

VII. Домашнє завдання.

Скласти маленький вірш з теми «Дерево життя».
 

 

 

 

Тема уроку: Види декоративно-ужиткового мистецтва: килимарство, ткацтво, розпис, лозоплетіння, флористика, різьба по дереву, ковальство, гончарство, петриківський розпис.

 

Мета уроку: сприяти пізнанню самобутньої української культури та відродженню народних традицій; ознайомити з видами декоративно-ужиткового мистецтва; навчити виконувати нескладні елементи та композиції петриківського розпису; виховувати любов до рідного краю.

 

Тип уроку: комбінований.

 

Техніка виконання: петриківський розпис.

Обладнання:

Для вчителя: твори народних майстрів декоративно-ужиткового мистецтва К. Білокур, М. Приймаченко, Г. Собачко-Шостак, Т. Пета; фотографії та зразки виробів; таблиця елементів Петриківського розпису; аудіозапис українських народних пісень; м’ячик.

Для учнів: словник для запису термінів з образотворчого мистецтва; гуаш; пензлики з шерсті котика.

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент

 

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

Вступне слово вчителя:

      Протягом життя людину оточує безліч корисних і потрібних їй речей. Річ несе в собі величезний заряд історичних, культурних, притаманних лише певній особистості реалій. Речі живуть, радіють, плачуть, вдивляються одне в другого як люди. Як і люди, речі покидають цей світ. Але речі набагато подовжують життя людини, крізь сторіччя доносять людські характери, вдачі, звичаї, звички і прив’язаності.

Речі, ніби природні знаки людського життя, втілені у грудку глини чи у вишитій скатертині.

Декоративно-ужиткове мистецтво – предметно-духовний світ людини, що включає численні види художньої практики.

 

ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь.

Вчитель кидає м’ячик учню і дає запитання. Учень ловить і дає відповідь.

1.     Які види декоративно-ужиткового мистецтва ви знаєте?

2.     Що з названого є у ваших оселях?

(Учитель підсумовує, учнів роблять запис у словниках з образотворчого мистецтва)

 

Довгими осінніми та зимовими вечорами збиралися молоді жінки та дівчата на вечорниці. Стелилася пісня, а вправні руки майстринь, не спиняючись ні на хвилину, пряли. У вільний від хліборобських клопотів час треба було багато встигнути, щоб навесні пишно прибрати до свята хату тканими доріжками, скатертинами, ряднами, заквітчаними веселковими узорами; свій посаг, щоб рушниками обдаровувати дружок і сватів. Селянинові потрібно було чимало різних тканин, адже кожний сам забезпечував свої власні потреби у виготовленні одягу, обладнанні житла. Узорні рядна, покривала, доріжки стелили на лави, постіль, підлогу. Скатертинами вкривали столи, обереги з поперечним малюнком вішали на стіни. Кожна родина мала значну кількість рушників. Узорчасті, яскравого малюнка, вони прикрашали інтер’єр. Прості – використовувались для господарських потреб. У кожній хаті був ткацький верстат. Ткали жінки, а в тих місцевостях, де ткацтво перетворилось на промисел, ткачами ставали і чоловіки.

 

Кролевець – один з визначних осередків українського перебірного ткацтва. Його рушники вражають урочистою святковістю, красою, монументальністю, що яскріють червоним кольором на білому тлі рушника. Ткацтво – це виготовлення різноманітних тканин, виробів, що сполучають в собі всілякі техніки виконання і багацтво оформлення та широко використовуються для побутових потреб і прикрашення житлових та громадських інтер’єрів.

(Учні роблять запис у словник з образотворчого мистецтва, вчитель демонструє зразки таких виробів).

 

Килимарство – є одним з найхарактерніших видів традиційного народного мистецтва. Розвинене вівчарство, яке давало чудову сировину, нескладні технології обробки вовни та техніка ткацтва сприяли значному поширенню килимарства в Україні з давних давен, а також виникненню тут килимарського промислу.

Практичне застосування килимових виробів було досить широке. Ними покривали столи, скрині, лави, сани, вози, прикрашали стіни, іноді сволоки, застеляли підлогу, використовували як покривала й ковдри. Основними осередками килимарства є Решетилівка на Полтавщині, Дігтярі на Чернігівщині, Косів і Коломия на Івано-Франківщині та інші.

(Учитель демонструє зразки килимових виробів)

 

Українські народні витинанки – яскравий своєрідний вид народної декоративної творчості, що має глибокі і багаті традиції. Їм притаманні силуетне зображення, чіткий візерунок, дзеркальна симетрія, лаконізм форми, обмеженість деталей, спокійний руховий режим, відсутність натуралізму, логічна відповідність між формою, матеріалом і технікою виконання. Витинанка – це орнаментовані фігурні прикраси житла, ажурно вирізані ножицями, ножем з білого або кольорового паперу.

(Учні роблять запис у словник з образотворчого мистецтва)

 

З часу своєї появи залізо, яке виробляли найпримітивнішим способом, служило для виготовлення інструментів, обробки каменю, дерева та інших матеріалів, а також для виробництва холодної зброї та прикрас. Витоки художнього ковальства на Русі зв’язані з виробництвом знарядь праці слов’янськими племенами, які населяли територію сучасної України в давні часи. З виникненням у ІХ столітті Давньоруської держави ковальське ремесло досягло високого рівня розвитку. До ХІІІ століття, як показали археологи, налічувалось до 16 спеціальностей майстрів по металу. Залізо, оброблене рукою майстра, робить ковальське мистецтво близьким і зрозумілим для сучасної людини.

(Учитель демонструє фотографії зразків ковальських виробів)

Історія художніх робіт по дереву не менш давня, ніж історія кераміки. В Стародавній Русі слово "Тесляр" означало "майстер з’єднувати й обробляти окремі частини дерева". Тесляр, він же й будівельник, і художник. Одвічна краса природи втілювалася в народному мистецтві дерев’яних справ майстрів. Вершина народної майстерності – дерев’яна архітектура. Мистецтво тесляра охоплювало величезний цикл робіт – від будинків, обробки фасадів, інтер’єрів, начиння, до дрібної пластики з дерева. Не випадково у побуті великого поширення набув посуд з дерева – гігієнічно і красиво.

(Учитель демонструє зразки та фотографії дерев’яних виробів)

 

А чи відгадаєте ви загадку?

Був я на копанці, був я на топанці,

Був я на кружалі, був я на пожарі,

Був я на обварі.

Коли молодим був, то людей кормив,

А коли старим став, то пеленатись почав. (глиняний горщик)

Колись відгадку знала кожна сільська дитина.

 

Гончарство – одне з найважливіших, до отого ж дуже примхливих ремесел.

Успіх тут значною мірою залежить від знання секретів випалювання. Адже вогонь може й зіпсувати, звести нанівець прекрасну роботу гончаря. У народі цінувалися практичні й художні особливості глиняного посуду, здатність довго зберігати прохолоду води, свіжість молока, надавати особливого смаку стравам, що готувалися в ньому. Розвитку гончарства на Україні сприяла наявність покладів різних видів глини.

Основними осередками гончарства на Україні є село Опішня Полтавської області та місто Васильків Київської області.

(Учитель демонструє зразки і фотографії глиняного посуду)

     

Український декоративний розпис, як і інші види народного мистецтва, є безсмертним витвором народного генію. Унікальним осередком декоративного розпису на початку ХХ століття стало селище Петриківка нинішньої Дніпропетровської області, яке тісно пов’язане з культурою Запорізької Січі, вихідці з якої переселилися сюди на постійне місце проживання. Місцеві майстри старшого покоління, найталановитішою з яких була Тетяна Пата, виховали цілу плеяду талановитих орнаменталістів, створили славнозвісну школу майстрів.

      Від їх розписів дихає щедрою українською природою, вражає невичерпна фантазія. Це переважно рослинно-квітковий орнамент: стилізовані реальні чи створені образною фантазією майстрів квіти, листочки, пуп’янки, ягоди, іноді птахи. Справді геніальним винаходом майстрів-петриківчан став саморобний пензлик з котячої шерсті, можливості його безмежні .

(Учитель демонструє твори майстрів петриківського розпису та твори К. Білокур, М. Приймаченко.)

 

ІV. Пояснення нового матеріалу.

Кожному, хто бажає оволодіти мистецтвом розпису, потрібно оволодіти системою тренувальних вправ. Для вправ можна використати звичайну гуаш, яка на палітрі розводиться водою до густоти сметани. Пензлик повинен бути максимально насиченим фарбою і заправляється об дно палітри тільки за шерстю.

Вправа 1 "Зернятко до себе"

Тримаючи насичений фарбою пензлик двома пальцями майже вертикально, кладемо мазок до себе, починаючи від лінії-павутинки і поступово натискуючи з протягом до примакування п’яточкою (Іл. 1)

Вправа 2 "Зернятко від себе"

Тримайте пензлик двома пальцями з нахилом близько 70˚ і кладіть "зернятка" вже від себе одне біля одного майже впритул способом примакування з невеликим рухом. Рука при цьому, як правило, опирається мізинцем об папір (Іл. 2)

Вправа 3 "Зернятко під кутом"

Кладемо мазок під кутом до вертикальної лінії (Іл. 2, 3)

Вправа 4 "Кривеньке зернятко"

Кладемо мазок, починаючи з вусика під нахилом вправо, плавно повертаємо пензлик і прикладаємо його. (Іл. 4) Таку вправу виконуємо і вліво.

Вправа 5 "Перехідний мазок"

Насичуємо пензлик однією фарбою і відразу ж вмочуємо його кінчик в іншу. Виконуємо різного виду "зернятка".

 

V. Фізкультхвилинка

Часто певний вид ремесла знаходить відображення у фольклорі нашого народу. Часто земля в усній народній творчості порівнюється з килимами: зеленими вона покривається на весні, барвистими — влітку, золотими – восени, і, звичайно, білими, пухнастими – взимку.

(Звучить віночок народних пісень)

 

VІ. Практична діяльність учнів.

При складанні композиції розпису найважливішим є правильне визначення доцільного розміру, динаміки, форми та напрямку всіх головних елементів декору, які повинні утворювати оптично урівноважену як за формою, так і за кольором гармонійну цілісність.

У центрі композиції завжди найбільші елементи (переважно квіти), які з’єднані плавною хвилястою лінією-стебельцем.

Пусті місця заповнюються листочками відповідної форми. Чим ближче до країв, тим елементи дрібніші, які проробляються імпровізаційним шляхом. Це, переважно, пуп’янки, бутони, ягоди, "динамічні зернятка" та інше. На одному стеблі можуть бути різні за формою і кольором квіти, листочки, тощо.

 

VІІ. Підсумок уроку.

Учитель аналізує та оцінює учнівські роботи, проводить тестування за підсумками уроку та пропонує у вільний час розв’язати кросворд на тему "Народне декоративно-прикладне мистецтво".

bottom of page